انسان از چه زمانی شروع به پوشیدن لباس كرد؟

شواهد باستان‌شناسی در زمینه‌ی منشا لباس پوشیدن انسان‌ها محكم نیست و این موضوع معمای دیرینه‌ای در تاریخ بشر محسوب می‌شود.

تبلیغاتتبلیغاتتبلیغاتشواهد باستان‌شناسی در زمینه‌ی منشا لباس پوشیدن انسان‌ها محكم نیست و این موضوع معمای دیرینه‌ای در تاریخ بشر محسوب می‌شود.تبلیغاتلباس برای (بیشتر) انسان‌ها مهم است و از ما دربرابر عوامل محیطی محافظت می‌كند و در فرهنگ نیز جایگاه برجسته‌ای دارد، اما از چه زمانی شروع به لباس پوشیدن كردیم؟كپی لینكقدیمی‌ترین لباسقدیمی‌ترین شواهد مستقیم از لباس پوشیدن انسان خردمند، جامه‌ای معروف به «لباس ترخان» است .

لباس ترخان پیراهن كتانی یقه هفتی است كه توسط فلندرز پتری مصرشناس در مقبره‌ای در قبرستان ترخان مصر باستان كشف شد. به‌گزارش آی‌اف‌ال ساینس، در سال‌های اخیر تاریخ‌گذاری رادیوكربن نشان داد این لباس بین سال‌های ۳۴۸۲ تا ۳۱۰۲ قبل از میلاد دوخته شده است .

تاكنون باستان‌شناسان لباسی قدیمی‌تر از لباس ترخان پیدا نكرده‌اند. این امر تعجب‌آور نیست؛ برخلاف امروز كه بسیاری از لباس‌ها از الیاف مصنوعی زیست‌تخریب‌ناپذیر ساخته می‌شوند، لباس‌های قدیمی از الیاف زیست‌تخریب‌پذیر حیوانی یا گیاهی مانند پشم یا كتان ساخته می‌شدند .

لباس ترخان احتمالا به این خاطر دوام آورده است كه در محیط بسیار خشكی قرار داشته كه از تخریب آن جلوگیری كرده است.كپی لینكشهرها و غارهای باستانیهرچند لباس ترخان (تقریبا) تنها لباس بسیار قدیمی است كه پیدا كرده‌ایم، اولین شاهد از منسوجات بافته‌شده نیست .

این‌جا است كه شواهد حالت غیرمستقیم به خود می‌گیرد. به‌عنوان مثال، باستان‌شناسان تكه‌هایی از منسوجات بافته‌شده گیاهی را در بقایای سكونتگاه باستانی چاتال‌هویوك تركیه كشف كردند كه تصور می‌شود حدود ۸۵۰۰ سال قدمت داشته باشد .

این امر می‌تواند نشان دهد مردم در آن زمان لباس می‌ساختند و لباس می‌پوشیدند.اگر درمورد الیاف بررسی كنیم، شواهد بسیار قدیمی‌تری نسبت‌به تكه‌های پارچه موجود در تركیه وجود دارد. پژوهشگران در غاری در گرجستان الیاف كتان نبافته را پیدا كردند .

برخی از الیاف پیچانده شده بودند و با رنگ‌های طبیعی رنگ شده بودند كه پژوهشگران آن را به‌عنوان شاهدی برای ساختن لباس پیشنهاد كردند. این الیاف حدود ۳۰ هزار سال قدمت دارند كه جهش قابل‌توجهی در زمان منشا لباس است .

كپی لینكشپش درون لباسپژوهشگران همچنین از روش‌های غیرمعمول‌تری برای به عقب بردن بازه زمانی روی آورده‌اند: شپش. دو نوع شپش وجود دارد كه از انسان تغذیه می‌كند. شپش سر كه روی پوست سر ما جا خوش می‌كند و شپش بدن از بدن ما تغذیه می‌كند .

شپش بدن درون لباس‌های ما نیز زندگی می‌كند، بنابراین، دانشمندان این تئوری را مطرح كردند كه زمان پیدایش شپش بدن می‌تواند شاهد غیرمستقیمی از زمانی باشد كه انسان‌ها شروع به لباس پوشیدن كردند.پژوهشگران دی‌ان‌ای شپش سر و بدن را برای تعیین زمان پیدایش شپش بدن مقایسه كرده‌اند .

یكی از تازه‌ترین تخمین‌ها نشان می‌دهد شپش بدن ممكن است بین ۸۳ هزار تا ۱۷۰ هزار سال پیش از شپش سر جدا شده باشد و بنابراین منشا لباس همان زمان واگرایی دو نوع شپش است. اگرچه، این برآورد تقریبی است. سازگار شدن شپش‌های بدن زمان‌بر بوده است و بنابراین لباس‌ها ممكن است كمی پیش از این بازه زمانی ایجاد شده باشند .

شواهد فوق مربوط به لباس پوشیدن انسان امروزی بود. نشانه‌هایی وجود دارد كه نئاندرتال‌ها نیز ممكن است لباسی از جنس خز بر تن می‌كردند. اگرچه هرچه به عقب‌تر برگردیم، پیدا كردن شواهد مستقیم دشوارتر می‌شود و شاید هرگز به حقیقت زمان پیدایش لباس دست پیدا نكنیم .

منبع : https://www.zoomit.ir/fundamental-science/411885-when-did-humans-stop-being-naked/

مجله فن آوری

 
این پنگوئن روزی چند هزار بار چرت می‌زند
1402/09/15
بهترین روش برای شناسایی و مسدود كردن ردیابی برنامه در اندروید
1402/09/15
حفره‌‌ای عظیم روی خورشید دقیقا رو به زمین گشوده شده است
1402/09/15
راهنمای تغذیه در مواقع آلودگی هوا
1402/09/15
هوش مصنوعی جدید متا با دستور متنی عكس می‌سازد
1402/09/15
ركورد سرعت فیبر‌نوری شكسته شد: ۲۲٫۹ پتابیت‌برثانیه
1402/09/15
این تبلت مقاوم در ۳ ساعت شارژ می‌شود و ۷۵ روز شارژدهی می‌كند
1402/09/15
اپل با فریم‌ورك MLX، بی‌سروصدا به جنگ هوش مصنوعی ملحق شد
1402/09/15
اپل سال ۱۴۰۳ را با مدل‌های جدید آیپد و مك بوك ایر آغاز می‌كند
1402/09/15
آمریكا همچنان در پی فسخ قرارداد مایكروسافت و اكتیویژن است
1402/09/15
آی‌مك اپل را فراموش كنید؛ این كامپیوتر همه‌كاره هوش از سر شما می‌برد! [تماشا كنید]
1402/09/15
دوربین زیر نمایشگر در راه آیفون؛ اپل گوشی تمام‌صفحه می‌سازد
1402/09/15
توییچ به پایان راه رسید؛ البته فقط در كره‌جنوبی
1402/09/15
جی تی ای ۶ استاندارد جدیدی برای بازی‌های جهان‌باز تعیین می‌كند
1402/09/15
پیروزی بزرگ برای اپل؛ آی‌مسیج از قوانین اروپا در امان می‌ماند
1402/09/15
گوگل بارد به‌لطف «جمنای» از ChatGPT سبقت می‌گیرد
1402/09/15
بعدیانتها


با توجه به نیاز همیشگی شهروندان به اطلاعات و تلفن های تجاری و دولتی اقدام به تولید و راه اندازی سامانه 118 نوین بعنوان بزرگترین پایگاه اطلاعات مشاغل در کشور نمودیم .هدف ما در دسترس قرار دادن اطلاعات و مشخصات مریوط به مشاغل خصوصی و دولتی به عموم شهروندان و کاربران می باشد.


مشهد میدان راهنمایی روبروی دستغیب 3 پلاک 18
تلفن : 38472159 - 051 (10 خط)
ایمیل : info@118ovin.com