تابستان ۲۰۲۳ داغ‌ترین تابستان ۲۰۰۰ سال گذشته بود

در سال گذشته، نیم‌كره شمالی شاهد داغ‌ترین تابستان در ۲۰۰۰ سال گذشته بود و این وضعیت در سال ۲۰۲۴ هم ادامه خواهد داشت.

تابستان ۲۰۲۳ داغ‌ترین تابستان ۲۰۰۰ سال گذشته بودانرژی و محیط زیستعلمیچهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۷:۰۰مطالعه 3 دقیقهسارا ارجمندتبلیغاتتبلیغاتتبلیغاتدر سال گذشته، نیم‌كره شمالی شاهد داغ‌ترین تابستان در ۲۰۰۰ سال گذشته بود و این وضعیت در سال ۲۰۲۴ هم ادامه خواهد داشت .

تبلیغاتبراساس مطالعه‌ی تازه‌ای كه در نشریه نیچر منتشر شده است، تابستان ۲۰۲۳ با موج‌های گرمایی مرگبار در آسیا، اروپا و آمریكای شمالی، داغ‌ترین تابستان در دست‌كم ۲۰۰۰ سال گذشته بود. این یافته‌ی پژوهشی جدید نشان می‌دهد كه جهان تا چه اندازه گرم شده و به‌صورت فوری و چشمگیری باید نشر گازهای گلخانه‌ای را كاهش دهیم .

از سال ۲۰۲۳ به‌طور رسمی در كتاب‌های تاریخ به‌عنوان گرم‌ترین سال ثبت‌شده برای سیاره یاد شده است؛ اما ثبت ركوردها صرفا از سال ۱۸۵۰ آغاز شد. به همین دلیل پژوهشگرها برای آنكه دریابند اقلیم زمین طی چند هزار سال چه تغییراتی به خود دیده است، به بررسی حلقه‌های باستانی درختان پرداختند تا نوسان‌های موجود در دما را اندازه‌گیری كنند .

برخلاف روش اندازه‌گیری مستقیم كه اندكی قبل‌تر از ۱۰۰ سال گذشته را در برمی‌گیرد و تنها محدود به مكان‌های اندكی است، درخت‌ها می‌توانند داده‌های دمایی غیرمستقیم با قدمت چندهزار ساله را حفظ كنند. درخت‌هایی كه در اقلیم‌های معتدل رشد می‌كنند با افزایش سن و سالشان، حلقه‌های قابل تشخیصی را تولید می‌كنند و میزان رشد آن‌ها نیز به دماهای فصلی‌شان مربوط است .

سوابق اقلیمی دیرینه محدودیت‌هایی دارند. برای مثال سوابق حلقه‌ی درختان نیم‌كره‌ی شمالی كمبودهایی دارند و درخت‌های گرمسیری هم حلقه‌های سالانه‌ی یكسانی مانند درخت‌های معتدل را نمایش نمی‌دهند زیرا این درخت‌ها زمستان را تجربه نمی‌كنند .

در نتیجه پژوهشگرها تحلیل خود را به ناحیه‌ی نیم‌كره‌ی شمالی بین ۳۰ تا ۹۰ درجه‌ی عرض شمالی محدود كردند.پژوهشگرها از حلقه درخت‌ها برای ارزیابی دمای ۲۰۰۰ سال گذشته استفاده كردندبر اساس سوابق به‌دست‌آمده، تابستان سال ۲۰۲۳ به وضوح داغ‌ترین سال در ۲۰۰۰ سال گذشته ارزیابی شد .

دمای سال گذشته حداقل ۰٫۵ درجه‌ی سانتی‌گراد بالاتر از C.E.246 بود. این دوره شامل داغ‌ترین تابستان پیش از شروع اندازه‌گیری‌ها و پیش از گرمایش انسان‌محور بود.پژوهشگرها همچنین دریافتند كه تابستان گذشته تقریبا ۳٫۹۳ درجه‌ی سانتی‌گراد داغ‌تر از C .

E.536 بود كه سردترین تابستان در سوابق حلقه‌های درختی به شمار می‌رود. این تابستان سرد حاصل فوران آتشفشانی و انعكاس نور خورشید به داخل جو بود.بیشتر بخوانید:در سال ۱۸۱۶ جهان شاهد سالی بدون تابستان بود17 روز پیشمطالعه '3۲۰۲۳ به‌طور رسمی گرم‌ترین سال ثبت‌شده در تاریخ لقب گرفت22 دی 02مطالعه '2بر اساس توافق اقلیمی پاریس قرار بود روند افزایش دما تا بیش از ۱٫۵ درجه‌ و ۲ درجه‌ی سانتی‌گراد بالاتر از سطح انقلاب صنعتی متوقف شود؛ اما امروز شاهد هستیم كه دما با سرعت بالاتری رو به افزایش است .

دو درجه‌ گرمایش جهانی كافی است تا ۱۳ درصد از اكوسیستم‌های زمین به یك زیست‌بوم جدید تغییر پیدا كنند. بخش زیادی از جنگل‌های بارانی آمازون در معرض خطر تبدیل شدن به ساوانا هستند. صخره‌های مرجانی با كاهش ۹۹ درصدی روبه‌رو بوده‌اند و ۴۰ درصد از جمعیت جهان هر پنج سال یك بار موج‌های گرمایی شدید را تجربه خواهند كرد .

گرچه یافته‌ها با توجه به روند صعودی گرمایش جهانی شگفت‌انگیز نیستند، اما بازگشت به ۲۰۰۰ سال گذشته و بررسی اقلیم آن زمان در نوع خود تجربه‌ای منحصربه‌فرد به شمار می‌رود.پژوهشگرها امیدوارند با این پژوهش روند فوریتی كاهش گازهای گلخانه‌ای را سرعت بخشند و سوخت‌های فسیلی از دور خارج شوند .

آن‌ها همچنین به دنبال جمع‌آوری داده‌های بیشتری از درخت‌ها هستند تا به بازسازی‌های دمایی پایدارتر برسند و بخش‌های گسترده‌تری از سیاره‌ی زمین را پوشش دهند. یان اسپر، مؤلف ارشد پژوهش به دنبال حفاری درخت‌های بیشتری در ایالات متحده است، گرچه دریافت مجوز این كار به دلیل نگرانی‌های محیطی می‌تواند دشوار باشد .

منبع : https://www.zoomit.ir/energy-environment/421148-summer-2023-hottest-summer-in-2000-years/

مجله فن آوری

 
كربن دی‌اكسید ۱۰ برابر سریع‌تر از هر زمان در گذشته در جو افزایش می‌یابد
1403/02/31
گوشی ارزان جدید ناتینگ شاید نسخه تغییرنام‌یافته Phone 2a باشد
1403/02/30
رنگ آبی تیتانیومی احتمالاً از آیفون ۱۶ پرو حذف می‌شود
1403/02/30
با حضور ایلان ماسك، اینترنت استارلینك در اندونزی آغاز به‌ كار كرد
1403/02/30
چرا انسان‌تبارانی مانند ما تكامل پیدا كردند؟
1403/02/30
ایكس باكس بعدی شاید در سال ۲۰۲۶ عرضه شود
1403/02/30
ایرتگ ۲ اپل احتمالاً سال آینده از راه می‌رسد
1403/02/30
ستاره‌شناسان سرانجام راز دیرینه ستاره در حال فوران را كشف كردند
1403/02/30
بلومبرگ: مدل جدید مك استودیو و مك پرو تا اواسط ۲۰۲۵ رونمایی نمی‌شود
1403/02/30
گوشی‌های پرچمدار اندرویدی احتمالاً گران‌تر می‌شوند
1403/02/30
بازار كار مشاغل حوزه فناوری اطلاعات؛ بازاری با تقاضای جذب و متقاضی زیاد
1403/02/30
این نسخه جدید والپیپر ویندوز ۱۱ برای لپ‌تاپ‌های هوش مصنوعی است
1403/02/30
گلكسی زد فلیپ ۶ چین‌خوردگی نمایشگر نخواهد داشت؟
1403/02/30
پژوهشگران چینی بافت مغز را پس از ۱۸ ماه انجماد، احیا كردند
1403/02/30
می‌خواهید گلكسی S24 اولترا بخرید؟ دست نگه دارید! [تماشا كنید]
1403/02/30
سامسونگ اولین نمایشگر QD-LED دنیا را به‌نمایش گذاشت
1403/02/30
بعدیانتها


با توجه به نیاز همیشگی شهروندان به اطلاعات و تلفن های تجاری و دولتی اقدام به تولید و راه اندازی سامانه 118 نوین بعنوان بزرگترین پایگاه اطلاعات مشاغل در کشور نمودیم .هدف ما در دسترس قرار دادن اطلاعات و مشخصات مریوط به مشاغل خصوصی و دولتی به عموم شهروندان و کاربران می باشد.


مشهد میدان راهنمایی روبروی دستغیب 3 پلاک 18
تلفن : 38472159 - 051 (10 خط)
ایمیل : info@118ovin.com